Franciszkański Zakon Świeckich

1. Wstęp
Franciszkański Zakon Świeckich jest najliczniejszym stowarzyszeniem w Kościele katolickim na świecie. Założony przez św. Franciszka z Asyżu w 1221 roku pod nazwą „Braci i Sióstr od pokuty”, znany był później jako III Zakon św. Franciszka. Papież Paweł VI listem apostolskim Seraphicus Patriarcha z 24 czerwca 1978 roku zatwierdził odnowioną i obowiązującą do dziś regułę, przyjmując jednocześnie nazwę Franciszkański Zakon Świeckich. Reguła stanowi, że świeccy bracia i siostry, natchnieni Duchem Świętym w swym dążeniu do doskonałości przez profesję, zobowiązują się do życia według Ewangelii na sposób św. Franciszka.

2. Duchowość franciszkańska
Reguła i życie franciszkanów świeckich jest następująca: zachowywać ewangelię Pana naszego Jezusa Chrystusa, naśladując świętego Franciszka z Asyżu, dla którego Chrystus był natchnieniem i centrum życia w odniesieniu do Boga i ludzi. Św. Franciszek uczynił Ewangelię centrum swojego życia. Stanowiła ona dla niego najwyższą normę życia, stały punkt odniesienia dla myśli, słów i czynów. W modlitwach i medytacjach św. Franciszka przeważa wysławianie, dziękczynienie i uwielbienie. Tomasz z Celano (współbrat św. Franciszka) napisał, że człowiek ten „nie tyle był człowiekiem, który się modli, ile raczej cały stawał się modlitwą”. Jan Paweł II, modląc się do św. Franciszka, mówił: „pomóż nam przybliżyć Chrystusa naszej epoce; naszym trudnym i krytycznym czasom”.

3. Wspólnota franciszkańska przy parafii pw. Opatrzności Bożej
Franciszkański Zakon Świeckich kanonicznie erygowany został w 1935 roku przez o. Bonawenturę Cichonia (franciszkanina z klasztoru w Panewnikach). W momencie erygowania Zakonu liczba braci i sióstr wynosiła 120. Obecnie jesteśmy małą wspólnotą liczącą siedmiu tercjarzy. Przełożoną wspólnoty jest s. Barbara Skolik. Nasza wspólnota modli się na comiesięcznych spotkaniach w każdą pierwszą niedzielę miesiąca po mszy św. rozpoczynającej się o godzinie 9.30 w domu katechetycznym. Do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich mogą należeć wszyscy praktykujący katolicy, ochrzczeni, którzy przyjęli sakrament bierzmowania. Warunkiem jest życie w łączności z Kościołem, dobra opinia moralna oraz okazywanie wyraźnych oznak powołania. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do naszej wspólnoty.

www.fzs.katowice.opoka.org.pl