Dzisiejsza kolekta przeznaczona jest na potrzeby naszej parafii.

W PONIEDZIAŁEK – Wspomnienie św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu

WE WTOREK – Wspomnienie św. pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta. O 17.30 zapraszamy na Nabożeństwo Fatimskie.

W CZWARTEK – Wspomnienie św. Bonawentury, bpa i dK. Od 18.00 Adoracja Najświętszego Sakramentu.

W PIĄTEK – Wspomnienie NMP z Góry Karmel

W SOBOTĘ – Adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi św. od godz. 17.30.

W PRZYSZŁĄ NIEDZIELĘ kolekta na renowację katowickiej katedry.

Przypominamy o wakacyjnym porządku sprawowania Mszy św., tzn. w dni powszednie o 8.00 i 18.30, a w niedziele o 6.30, 8.00, 9.30, 11.00 i 19.00.

Na prośbę władz samorządowych, przypominamy wiernym o NARODOWYM SPISIE POWSZECHNYM LUDNOŚCI I MIESZKAŃ, który potrwa do 30 września. W gablotce znajduje się afisz informacyjny.

Obraz zawierający tekst

Opis wygenerowany automatycznie

SŁOWO ARCYBISKUPA KATOWICKIEGO DO WIERNYCH

I DUCHOWIEŃSTWA ARCHIDIECEZJI KATOWICKIEJ

Drodzy Diecezjanie, Bracia i Siostry, Drodzy Księża i Osoby Życia Konsekrowanego!

W nawiązaniu do opublikowanego komunikatu Archidiecezji Krakowskiej z dnia  9 lipca 2021 r. pragnę Was poinformować, że z pokorą przyjmuję wyniki dochodzenia  Stolicy Apostolskiej, o które sam prosiłem, dotyczącego sytuacji zaistniałych w czasie pełnienia przeze mnie posługi biskupa tarnowskiego. Sytuacje te dotyczyły wykorzystania seksualnego małoletnich przez duchownych podległych mojej jurysdykcji. Jak się okazało,  w dwóch takich przypadkach doszło do zaniedbań. W związku z tym zwracam się przede wszystkim do skrzywdzonych oraz ich rodzin ze szczerą i pokorną prośbą o przebaczenie.

O to samo proszę wspólnotę Kościoła tarnowskiego, któremu przez niespełna 14 lat starałem się służyć na miarę możliwości i sił.

Bracia i Siostry!

Wobec rodzących się w związku z tym pytań i wątpliwości odnośnie do sytuacji  w Archidiecezji Katowickiej jest moją powinnością poinformować was o tym, że w ciągu niespełna 10-ciu już lat posługi w archidiecezji uruchomiłem wszystkie konieczne mechanizmy ochrony małoletnich. Żadne zgłoszenie nie zostało pominięte, zlekceważone  czy nierozpoznane. W tych sprawach przestrzegane jest ściśle obowiązujące prawo kościelne i państwowe. Został stworzony system zapobiegania przestępstwom. W jego ramach przeprowadzono szkolenia duchownych, katechetów świeckich oraz innych osób pracujących w instytucjach kościelnych. Działa i jest łatwo dostępny duchowny - przewodniczący zespołu ds. prewencji, powołani zostali rzecznicy osób pokrzywdzonych i ich duszpasterz. Każda  z osób skrzywdzonych otrzymuje konkretną ofertę pomocy i wsparcia. W obu diecezjach spotykałem się też osobiście z osobami skrzywdzonymi.

Bracia i Siostry!

Nie ukrywam, że w 24. roku biskupiej posługi przychodzi mi w tych dniach przeżywać najtrudniejsze chwile w życiu, dlatego z ufnością powierzam się Bożej

Opatrzności i proszę Was o wsparcie modlitwą, zwłaszcza Koronką do Bożego Miłosierdzia. O takie samo wsparcie i zrozumienie proszę duchowieństwo archidiecezji i osoby życia konsekrowanego. Wołajmy wspólnie o miłosierdzie dla nas i świata całego.

Razem z Wami pragnę tworzywem modlitwy, cierpienia i pokuty budować wspólnotę Kościoła, aby był – jak tego chce sam Chrystus – „nie mający skazy czy zmarszczki”  (Ef 5, 27).  Niech nas wszystkich ogarnie ojcowskim sercem – św. Józef, patron Kościoła.

Obraz zawierający tekst

Opis wygenerowany automatycznie