1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Oaza Młodzieżowa


Ruch Światło-Życie


Oaza młodzieżowa jest wspólnotą gromadzącą ludzi młodych, głównie uczniów gimnazjum, liceum i studentów, na cotygodniowych spotkaniach formacyjnych. To jedna z gałęzi Ruchu Światło-Życie – ruchu odnowy Kościoła założonego przez sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego w połowie XX wieku. Na wzór ojca Franciszka oazowicze stawiają sobie za cel troskę o odnowę życia duchowego i parafialnego, zgodnie z postanowieniami Soboru Watykańskiego II – aby Kościół stawał się wspólnotą wspólnot, a ludzie, aktywnie włączając się w życie parafii jako najmniejszej komórki Kościoła, przyczyniali się do duchowego wzrostu całej wspólnoty wierzących. Dlatego też dążą szczególnie do rozwijania osobistej relacji z Chrystusem.

foska-witrazchrystussluganiepokalana-oazablachnicki12-13centrum

 

Podstawowym zadaniem wspólnoty Ruchu Światło-Życie jest osiąganie dojrzałości chrześcijańskiej przez jej członków. Służy temu bogata formacja, na którą składa się wiele form aktywności, a przede wszystkim:

  • wspólnie przeżywana Eucharystia;
  • regularne spotkania formacyjne w małej grupie, których celem jest pogłębianie wiary i kształtowanie właściwych postaw moralnych poprzez przyglądanie się życiu w świetle słów Pisma Świętego;
  • modlitwa wspólnotowa;
  • uczestnictwo w rekolekcjach przeżyciowych, których istotą jest doświadczenie miłości i bliskości Pana Boga w liturgii, we wspólnocie, na modlitwie i poprzez słowa Pisma Świętego;
  • codzienna modlitwa osobista z Pismem Świętym, zwana Namiotem Spotkania;
  • służba parafii.

foska-ruchZnakiem rozpoznawczym Ruchu jest tak zwana foska, czyli starochrześcijański krzyż, składający się z greckich liter, które czytane z góry na dół tworzą wyraz światło: ΦΩΣ (FOS), a czytane w poziome – życie: ΖΩΗ (DZOE); stąd też nazwa tej wspólnoty: Ruch Światło-Życie. W znaku tym zawiera się bogata symbolika charyzmatu Ruchu Światło-Życie. Polega on na tym, by jego członkowie poznawali światło Ewangelii Chrystusowej i wprowadzali je w życie. Wizytówką każdego roku formacyjnego są symbole – hasło, logo i piosenka, będące wyrazem treści, które cały Ruch szczególnie przeżywa w trakcie formacji danego roku.sluga-oazamatka-oaza

Patronką Ruchu Światło-Życie jest Maryja – Niepokalana Matka Kościoła, która pokazuje nam źródło życia – Chrystusa. Jej figura znajduje się w Centrum Ruchu, w Krościenku nad Dunajcem. Sercem Centrum i całego Ruchu jest kaplica Chrystusa Sługi. Formacja oazowa prowadzi uczestników do diakonii. Ten grecki wyraz oznacza po prostu służbę. Członek Ruchu Światło-Życie, który przeszedł już swoją formację podstawową, chce naśladować Chrystusa Sługę, wykorzystując swoje talenty, zdolności i wiedzę w służbie Kościołowi. Diakonia to także grupa osób działających na rzecz własnej wspólnoty i całego Ruchu.


Oaza w naszej parafii


logo-451-215Jako oaza naszej parafii spotkania rozpoczynamy w każdy piątek wieczorną Mszą Świętą o godzinie 18:30. Wspólnota liczy kilkanaście osób. Moderatorem i opiekunem jest obecnie ksiądz Ryszard Chwała, który wraz z moderatorką Magdą i animatorami przewodzi nam na drodze formacji Światło-Życie.            Co robimy?

Najważniejsze są dla nas działania mające na celu kształtowanie osobistej relacji z Jezusem. Naszym priorytetem jest więc realizowanie podstawowych punktów formacji oazowej, takich jak: udział w Eucharystii, uczestnictwo w piętnastodniowych rekolekcjach wakacyjnych, w spotkaniach grupowych, modlitwa wspólnotowa i osobista. Oprócz tego jednak robimy jeszcze bardzo wiele rzeczy – jako wspólnota parafialna i chrześcijańska oraz po prostu – jako grupa przyjaciół. Chodzimy na wycieczki, na pizzę, jeździmy na rowery, zapraszamy ciekawych gości, którzy dzielą się z nami wiedzą i doświadczeniem Pana Boga i Kościoła, organizujemy zabawy, weekendowe wyjazdy w góry lub inne piękne miejsca, a we wszystkim jest z nami Bóg. Jako że struktura Ruchu Światło-Życie jest zbudowana na wzór struktury Kościoła, jesteśmy także obecni w rejonie, który stanowi dekanat Katowice-Śródmieście – spotykamy się z oazami innych parafii na Dniach Wspólnoty, wyjazdach czy turniejach sportowych.

pizza zoowigiliarekooltarzbaldw

Osoba, dla której Jezus rzeczywiście stał się kimś bliskim, nie chce już żyć tylko dla siebie – chce dawać coś z siebie innym. Dlatego też oazowa wspólnota młodzieżowa aktywnie włącza się w różnego rodzaju inicjatywy w naszej parafii. Są to m.in. przedsięwzięcia takie jak: organizacja tradycyjnego już parafialnego czuwania nocnego, budowanie stajenki, grobu Pańskiego oraz ołtarza Bożego Ciała, głoszenie Pana Jezusa przez przeprowadzanie ewangelizacji dla dzieci i młodzieży, czynny udział w niedzielnych modlitwach parafialnych, coroczne prowadzenie różańca w różnych językach czy kolędowania przy stajence. Ważnym elementem naszej działalności jest przygotowywanie posług na piątkowe Msze Święte wieczorne – członkowie Ruchu troszczą się o przygotowanie Liturgii Słowa, modlitwy wiernych, procesji z darami ofiarnymi, spełniając tym samym zalecenia Episkopatu Polski dotyczące ożywiania liturgii i aktywnego uczestnictwa wiernych w sprawowanych celebracjach.


Spotkanie ze Światło-Życie


Spotkania wspólnoty Ruchu Światło-Życie odmieniły moją codzienność. Ludzie, których spotkałam, wskazali mi, jak ważna jest dobra i prawdziwa relacja międzyludzka, a nade wszystko, jak ważny jest Pan Bóg w moim życiu. Doświadczyłam tu przychodzącego Pana Jezusa. Zyskałam wspaniałych przyjaciół, cudowne piątki i lepszą siebie.

– Aga

Formacja w Ruchu Światło-Życie sprawiła, że moje życie toczy się blisko Jezusa. Gdyby nie oaza, pewnie nie zdawałbym sobie sprawy z rzeczy, które teraz są dla mnie niezwykle ważne. Pewnie nie znałbym tylu wspaniałych ludzi. Nie otworzyłbym także "sam z siebie" Pisma Świętego. Nie odkrywałbym piękna Liturgii. Nie miałbym pojęcia o cudownym działaniu Ducha Świętego. Dzięki wspólnocie odkryłem, że Bóg powołuje ludzi do istnienia z Nim, ale także i w Nim. Cieszę się, że mogę Go wielbić we wspólnocie – śpiewem, modlitwą.

– Marcin

Kilka lat temu poznałam ludzi, którzy pokazali mi Boga, pokazali mi, czym jest przyjaźń, radość i prawdziwa wolność. Dziś już i ja chcę dawać tę możliwość kolejnym młodym ludziom. Ruch Światło-Życie to moje powołanie i pasja – mój skarb na całe życie.

– Magda


Zaproszenie


Jeśli jesteś już po 6 klasie szkoły podstawowej i szukasz czegoś prawdziwego, szczerości, przyjaźni, rozmowy na ważne tematy – bardzo serdecznie zapraszamy Cię na spotkania oazowe. Czekamy na Ciebie w każdy piątek!

 

Kancelaria parafialna

Kancelaria czynna w godzinach:

WTOREK
9.00-12.00 i 16.00-19.00

CZWARTEK
9.00-12.00 i 16.00-19.00

PIĄTEK
16.00-19.00

Msze święte

W TYGODNIU
6.30*, 7.30*, 8.00, 17.00*, 18.30, 19.00*

W NIEDZIELE I ŚWIĘTA
6.30, 8.00, 9.30, 11.00, 12.15*, 17.00, 19.00*

*PORZĄDEK NABOŻEŃSTW

logo top

logo synod zolte

 

 

logo modlitwa w drodze

 

 

modlitwa-1

modlitwa-4-salve

modlitwa-4

modlitwa-4-kch