1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Terminarz występów i spotkań chóru

/od dnia 01.01.2019 r. do dnia 28.02.2019 r./

Styczeń 2019 r. środy   02, 09, 16, 23, 30

  • 06.01. występ chóru podczas mszy św. o godz. 12:15
  • 20.01. koncert kolęd o godz. 15:00 z udziałem  –

1. chóru parafialnego „św. Cecylii” parafii p.w. św. Józefa Robotnika z Katowic Józefowca,                             
2. chóru parafialnego „Lutnia” bazyliki katedralnej Wniebowzięcia NMP z Sosnowca,
3. chóru połączonego „Cantabile” parafii p.w. św. Antoniego i św. Barbary z Chorzowa,        
4. chóru parafialnego „Lutnia” parafii p.w. Opatrzności Bożej z Katowic Zawodzia.

  • 27.01. występ chóru w kościele pw. NMP Wspomożenia Wiernych w Katowicach Wełnowcu, na zaproszenie ks. proboszcza, o godz. 16:15                        

Luty   2019 r. środy  06, 13, 20, 27

  • 06.02. występ chóru podczas mszy św. o godz. 18:30 z okazji 70 rocznicy urodzin dyrygenta Henryka Klukowskiego.

Nowy Zarząd Chóru

Na zebraniu członków chóru „LUTNIA" przy Parafii p.w. Opatrzności Bożej Katowice Zawodzie
w dniu 22.06.2016 r. w obecności :

1. Ks. Leszka Czarneckiego - proboszcza parafii p.w. Opatrzności Bożej
2. Henryka Klukowskiego - dyrygenta chóru „LUTNIA"

wybrano i zatwierdzono nowy zarząd na kolejną V kadencję 2016 - 2020 w skład zarządu weszli ponownie :
   
1. Krystian Rygol - prezes chóru - III kadencja - tenor - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
2. Edyta Łukasiewicz - wiceprezes / skarbnik chóru - III kadencja - sopran
3. Barbara Tarbiejew - sekretarz chóru - III kadencja - alt


Sprawozdanie z koncertu

W okresie Bożego Narodzenia tradycyjnie śpiewa się kolędy, a kolędy polskie należą do najpiękniejszych pieśni kościelnych. W kościele parafialnym pw. Opatrzności Bożej w Katowicach-Zawodziu zorganizowany został kolejny, XVI koncert kolęd. Uroczystość ta miała miejsce dnia 22 stycznia 2017 roku o godzinie 15:00. Do licznie zgromadzonych słuchaczy słowa powitania wypowiedzieli : ks. wikary Ryszard Chwała i prezes chóru parafialnego „Lutnia” Krystian Rygol, którzy gorąco zachęcili do wysłuchania wspaniałego repertuaru poszczególnych chórów. Przed państwem wystąpiły kolejno następujące chóry :  Chór parafialny „św. Cecylii” parafii p.w. NMP bazyliki w Piekarach Śląskich, Chór mieszany „Lutnia” z Chorzowa, działający przy Chorzowskim Centrum Kultury, Chór parafialny „Lutnia” parafii p.w. Opatrzności Bożej w Katowicach Zawodziu. Chór parafialny „św. Cecylii” parafii p.w. św. Szczepana w Katowicach Bogucicach,
     Po zakończeniu koncertu połączone chóry wyśpiewały wspólnie starą francuską kolędę „Nad Betlejem”. Spotkanie kuluarowe przy kawie upłynęło także w przyjemnej atmosferze. Przy tej okazji dyrygentom poszczególnych chórów wręczono pamiątkowe dyplomy uczestnictwa, zaś chórzyści zaproszonych chórów serdecznie dziękowali za zaproszenie i gratulowali doskonałej organizacji i przygotowania uroczystości. Osobiście składam serdeczne podziękowania ks. proboszczowi Leszkowi Czerneckiemu za objęcie patronatem honorowym i sponsorowanie XVI koncertu kolęd.
                                                                                                   Prezes chóru „Lutnia” Krystian Rygol

P.S.
Zarząd chóru „Lutnia” przy parafii p.w. Opatrzności Bożej w Katowicach Zawodziu, zaprasza wszystkich chórzystów oraz osoby sympatyzujące do udziału w biesiadzie karnawałowej (w własnym przygotowaniu), która będzie miała miejsce w dniu 25.02.2017 r. o godzinie  18:00  w domu parafialnym przy kościele. Obowiązują stroje „artystyczne” – panie cyganki, mężczyźni cyganie.

                                                                                                  Prezes chóru „Lutnia” Krystian Rygol


Wycieczka chóru do Drezna

KLIKNIJ W ZDJĘCIE, ABY PRZEJŚĆ DO GALERII ▼

 

W dniach 27 – 29.06.2014 r. członkowie chóru parafialnego „Lutnia” wraz z ks. proboszczem Eugeniuszem oraz innymi osobami towarzyszącymi odbyli na zakończenie roku pracy wycieczkę do Drezna – przepięknego miasta położonego w dolinie Łaby  - krainie związkowej Saksonii. Miasto jest historycznie związane z polskimi dziejami. August II Sas „Mocny” król Polski w latach 1697-1706 i 1709-1733 oraz elektor Saksonii 1694-1733 jako Fryderyk August I. Pierwszy władca Polski z dynastii saskiej Wettynów.  Jego przydomek jest zazwyczaj wiązany z jego nieprzeciętną siłą. W drugiej połowie XVIII wieku Drezno stało się ośrodkiem konfederatów barskich, a następnie terenem przygotowań do insurekcji kościuszkowskiej, prowadzonych przez polską emigrację trzeciomajową z Hugonem Kołłątajem na czele. Po zajęciu przez wojska rosyjskie Jasnej Góry, również Kazimierz Pułaski podążył do Drezna, gdzie przez kilka tygodni przebywał na dworze królewicza Karola, syna Augusta III Sasa. Od 1771 w stopniu podchorążego w wojsku saskim odbywał służbę Jan Henryk Dąbrowski twórca Legionów Polskich we Włoszech. W 1831 gościł w Dreźnie do 25 lipca, Juliusz Słowacki. W 1832 udał się też do Drezna Adam Mickiewicz, gdzie powstał oprócz drobniejszych jego utworów również rękopis III części „Dziadów”. W Dreźnie przez ponad 20 lat mieszkał i tworzył Józef Ignacy Kraszewski.

Czytaj więcej: Wycieczka chóru do Drezna

Chór Parafialny Lutnia

kto-spiewalogo-chor

intro

Członkostwo

Członkostwo zobowiązuje do przestrzegania następujących zasad:

1.    Uczestnictwa w próbach chóru w każdą środę w godz. 18:00 – 20:00 w domu katechetycznym.
2.    Obecności na występach przewidzianych w harmonogramie.

Harmonogram chóralny:

1.    Uświetnianie jednej mszy świętej w miesiącu w kościele parafialnym pw. Opatrzności Bożej na Zawodziu.
2.    Występy chóru okazjonalne:
a.    podczas mszy św. w drugim dniu Bożego Narodzenia, Wielkanocy oraz podczas mszy św. odpustowej,
b.    podczas mszy św. jubileuszowej członków chóru i członków ich rodzin,
c.    podczas ceremonii wielkopiątkowych oraz w procesji Bożego Ciała,
d.    w czasie nabożeństwa majowego i różańcowego w październiku,
e.    bierzmowania lub wizytacji księdza biskupa,
f.     podczas koncertu kolęd,
3.    Występy poza parafią (msze św., śluby, koncerty, jubileusze i inne)*

*występy realizowane są po zaakceptowaniu ich przez dyrygenta a także po zapewnieniu niezbędnej ilości występujących członków chóru.

O chórze

Chór „Lutnia” powstał 18.10.2000 r. z inicjatywy ks. Proboszcza Eugeniusza Breitkopfa. Przez szeregi chóru na przestrzeni lat jego istnienia przewinęło się kilkadziesiąt osób. Obecnie chór liczy 25 członków (dane na dzień 31.12.2012 r.).

Chórem od początku istnienia dyryguje pan Henryk Klukowski.

henryk-klukowski

W latach 2000 – 2008 w zarządzie chóru zasiadali : prezes Jerzy Wilkus, wiceprezes Jan Kucz, sekretarz Wojciech Broll, skarbnik Elżbieta Kucz.

f-chor-1

Od roku 2008 do nadal na funkcję prezesa wybrano Krystiana Rygola (kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) wiceprezesa Edytę Łukasiewicz, sekretarza Barbarę Tarbiejew i skarbnika Joannę Kornek.

f-chor-2

Występy

Wszystkie występy publiczne zarówno w kościele macierzystym jak i na zewnątrz parafii są zaplanowane w terminarzu występów.

Osobą odpowiedzialną w sprawach występów chóru jest pani Edyta Łukasiewicz - wiceprezes. Kontakt telefoniczny +48 665533222.

Poza parafią chór występował m.in. w kościele Ojców Pasjonatów w Wiśle-Czarnym, Bazylice Katedralnej w Przemyślu, Prokatedrze św. Piotra i Pawła w Katowicach w programie „podaruj dzieciom wakacje”, w gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach, Sanktuarium Pielgrzymkowym w Licheniu i Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach k. Krakowa, Bazylice Jasnogórskiej i Sanktuarium Krwi Chrystusa w Częstochowie oraz Bazylice Grobu Bożego w Miechowie.

Chór występował także z udziałem orkiestry symfonicznej oraz z aktorami Teatru Śląskiego w Katowicach podczas spektaklu teatralnego „O Błogosławionym Ks. Emilu Szramku”.
W maju 2009 roku chór „Lutnia” wystąpił z koncertem podczas I Świerklanieckich Spotkań Chóralnych w Świerklańcu i Nakle Śląskim zaś w listopadzie 2009 roku wystąpił z koncertem w ramach Koncertu Pieśni Sakralnej w Rudzie Śl. Kochłowicach, który zorganizowany był przez Polski Związek Chórów i Orkiestr Okręgu Rudzkiego.

Tradycje śpiewacze kultywowane są w kościele parafialnym poprzez kolędowanie. Pierwszy koncert kolęd w ramach tzw. przeglądu chórów odbył się w styczniu 2002 roku i jest organizowany corocznie.

Zdjęcia

chor-parafialny-1chor-parafialny-2chor-parafialny-3

Wycieczka chóru do Wambierzyc

W dniach od 7 do 9.06.2013 r. członkowie chóru „Lutnia” wraz z ks. proboszczem Eugeniuszem oraz innymi osobami towarzyszącymi odbyli pielgrzymkę do Matki Boskiej Wambierzyckiej − Opiekunki Rodzin, a równocześnie uczestniczyli w wycieczce po ziemi kłodzkiej. Chór aktywnie uczestniczył we mszy św. w niedzielę i bezpośrednio po niej krótko koncertował. Nocowaliśmy w Domu Pielgrzyma „Nazaret” w Wambierzycach. W sobotę zwiedziliśmy piękną Kudowę Zdrój, park zdrojowy i przeszliśmy do Republiki Czeskiej, gdzie kosztowaliśmy świetnego piwa czeskiego. Tego samego dnia wędrowaliśmy po Błędnych Skałach, które sprawiły nam wiele radości i samozadowolenia. W niedzielę po mszy św. odjechaliśmy do kolejnego kurortu − Dusznik Zdroju. Znowu piękny park zdrojowy i oczywiście Dworek Chopina był dla nas gościnny. W sali koncertowej Międzynarodowych Konkursów Chopinowskich, mieliśmy możliwość wysłuchania m.in. koncertu w wykonaniu ks. proboszcza na fortepianie przeznaczonym wyłącznie dla celów koncertowych. Z żalem żegnaliśmy piękną ziemię kłodzką, ale jeszcze w drodze powrotnej gościliśmy się wspaniałym obiadem w odrestaurowanym, dawnym, przedwojennym schronisku „Kukułka”.

Dziękuję wszystkim uczestnikom za udział w wyprawie i zapraszam do dalszej aktywności w tym zakresie. Zdjęcia z wycieczki są w naszej Galerii.

Prezes chóru „Lutnia” Krystian Rygol

Festiwal Pieśni Maryjnej

W dniu 14.09.2013 r. chór parafialny "Lutnia" wziął udział w Finałowym Festiwalu Pieśni Maryjnej "Magnificat - 2013" w Piekarach Śląskich. Przesłuchania zespołów odbyły się w kościele kalwaryjskim p.w. Zmartwychwstania Pańskiego na wzgórzu kalwaryjskim. Protektorat honorowy objęli : Metropolita Górnośląski Abp Wiktor Skworc i Prezydent miasta Piekary Śląskie Stanisław Korfanty. Chór parafialny "Lutnia" wystąpił w grupie chórów parafialnych mieszanych. Pod dyrekcją Henryka Klukowskiego chór wykonał pięć pieśni o tematyce maryjnej. Jury w składzie: prof. Józef Świder, ks. prof. Antoni Reginek i Krzysztof Karol Kaganiec, było bardzo wymagające ale również sprawiedliwe. Chór wrócił do rodzimej parafii z dyplomem i okolicznościową statuetką.

prezes chóru "Lutnia" Krystian Rygol

Kancelaria parafialna

Kancelaria czynna w godzinach:

WTOREK
9.00-12.00 i 16.00-19.00

CZWARTEK
9.00-12.00 i 16.00-19.00

PIĄTEK
16.00-19.00

Msze święte

W TYGODNIU
6.30*, 7.30*, 8.00, 17.00*, 18.30, 19.00*

W NIEDZIELE I ŚWIĘTA
6.30, 8.00, 9.30, 11.00, 12.15*, 17.00, 19.00*

*PORZĄDEK NABOŻEŃSTW

logo top

logo synod zolte

 

 

logo modlitwa w drodze

 

 

modlitwa-1

modlitwa-4-salve

modlitwa-4

modlitwa-4-kch