Zdjęcia z rekolekcji Żywego Różańca 2017

▼ KLIKNIJ W ZDJĘCIE, ABY PRZEJŚĆ DO GALERII ▼

Zapraszamy do naszej Galerii gdzie można zobaczyć zdjęcia z rekolekcji Żywego Różańca w Panewnikach. Zapraszamy.

Opłatek Żywego Różańca

▼ KLIKNIJ W ZDJĘCIE, ABY PRZEJŚĆ DO GALERII

W dniu 09.01.2016 członkowie Żywego Różańca spotkali się wraz z księżmi naszej parafii na corocznym spotkaniu opłatkowym. Zapraszamy do naszej Galerii, gdzie można zobaczyć zdjęcia.

Zdjęcia z Rekolekcji Róż Różancowych

▼ KLIKNIJ W ZDJĘCIE, ABY PRZEJŚĆ DO GALERII ▼

W dniach 16-19.05.2016 W Ośrodku Spotkań i Formacji w Brennej odbyły się Rekolekcje dla Róż Różańcowych. Zapraszamy do naszej Galerii, gdzie można zobaczyć zdjęcia.

Rekolekcje Żywego Różańca

KLIKNIJ W ZDJĘCIE, ABY PRZEJŚĆ DO GALERII ▼

W dniach od 04.05 do 07.05.2015 w miejscowości Brenna Członkowie Żywego Różańca uczestniczyli w  rekolekcjach prowadzonych przez ks. Marka Gwoździk. Zapraszamy do naszej Galerii, gdzie można zobaczyć zdjęcia.

Żywy Różaniec

Historia Stowarzyszenia Żywego Różańca

Od połowy XIX wieku najbardziej popularną różańcową wspólnotę modlitewną stanowi Stowarzyszenie Żywego Różańca, założone przez Paulinę Jaricot (1799−1862) w Lyonie w roku 1826. „Najważniejszą... rzeczą i najtrudniejszą jest uczynić różaniec modlitwą wszystkich” − napisała wtedy. Każdy człowiek może znaleźć w ciągu dnia kilka minut, aby odmówić dziesiątkę różańca, czyli jedną tajemnicę. Paulina Jaricot zaczęła organizować piętnastoosobowe grupy, nazwane później „żywymi różami”. Każda z osób tworzących piętnastkę zobowiązywała się do odmawiania jednej tajemnicy, czyli wszyscy razem odmawiają codziennie cały różaniec. Wszystkich członków róży dotyczy taka sama zasługa, jakby odmówili cały różaniec. Nieodmówienie tajemnicy nie oznacza grzechu, ale utratę zasługi. Celem Stowarzyszenia Żywego Różańca jest według Założycielki wspieranie modlitwą, ofiarą duchową i materialną działań misyjnych Kościoła. Dziełu Pauliny Jaricot udzieliło poparcia wielu biskupów oraz ojciec generał Zakonu Kaznodziejskiego, który przyłączył Stowarzyszenie Żywego Różańca do wielkiej historycznej dominikańskiej Rodziny Różańcowej, obejmującej Bractwa Różańcowe i Różaniec Wieczysty. Wkrótce papież Grzegorz XVI wydał breve aprobujące stowarzyszenie. Żywy Różaniec w krótkim czasie rozprzestrzenił się w całej Francji, a następnie na świecie.

Rozpoczynając 25 rok swojego pontyfikatu, Jan Paweł II w liście apostolskim zatytułowanym „Różaniec Dziewicy Maryi” ogłosił Rok Różańca (okres od października 2002 do października 2003 roku). Ojciec Święty wprowadził nową część różańca, tajemnice światła, uwzględniające lata publicznej działalności Pana Jezusa, „aby różaniec w pełniejszy sposób można było nazwać streszczeniem Ewangelii”. Odtąd cały różaniec liczy 20 tajemnic, czyli żywe róże składają się z 20 osób.

Ceremoniał Żywego Różańca

Obecnie Żywy Różaniec istnieje prawie w każdej parafii, także w naszej. Powstał tu 7 października 1989 roku. Obecnie liczy 13 róż, skupiających 20 osób. Spotykamy się w każdy pierwszy wtorek miesiąca w domu katechetycznym o godz. 17.00 na Mszy świętej, wspólnej modlitwie, a następnie na spotkaniu programowym.

Nasza wspólnota w miarę możliwości bierze czynny udział w życiu parafii:

• przygotowuje ołtarz z okazji Bożego Ciała;
  • przewodniczy modlitwie różańcowej przed każdą Mszą świętą;
  • organizuje pielgrzymki do miejsc kultu religijnego;
  • organizuje spotkania wspólnotowe;
  • uczestniczy w spotkaniach i rekolekcjach wspólnot różańcowych.

Zapraszamy i gorąco zachęcamy wszystkich do zasilenia naszych szeregów i codziennego odmawiania różańca.