Pielgrzymka Legionistów

Kuria p.w. ''Matki Bożej Saletyńskiej'' w Mysłowicach z Kierownikiem Duchowym Ks. Proboszczem Bernardem Halembą zorganizowali dla legionistów z Katowiciego Komicjum LM pielgrzymkę po ziemi warmińsko-mazurskiej. Pielgrzymka miała miejsce w dniach od 8 do 10 czerwca 2015r.

Centralną częścią pielgrzymki był pobyt w Szymonowie miejscowości związanej z postacią Brata Anatola Kaszczuka. W Szymonowie spotkaliśmy się z żyjącymi przyjaciółmi brata. Spotkanie odbyło się w pięknym kościele parafialnym pw. ''Św. Jana Chrzciciela”. W trakcie tego spotkania przyjaciele wspominali brata i opowiedzieli nam wiele ciekawych historii z czasów spędzonych razem z nim. Między innymi dowiedzieliśmy się, że jedną z ulubionych modlitw Brata Anatola była Koronka do Bożego Miłosierdzia.

Po tym spotkaniu księża biorący udział w pielgrzymce, tj. Ks. Kanonik Bernard Jośko, Ks.Proboszcz Bernard Halemba i Ks.Antoni odprawili nam Mszę św. W kazaniu Ks. B. Jośko podzielił się z nami wrażeniami ze spotkania z Bratem Anatolem Kaszczukiem na legionowym zebraniu w Irlandii. Ksiądz mówił m.in. że Brat zawsze miał w ręku różaniec, modlił się i to nie było udawane. Był takim ''szaleńcem Bożym'', zawsze sprawy Boże były na pierwszym miejscu i tymi sprawami żył.

Trzeba nam prosić Anatola, by wstawiał się za nami u Boga, byśmy swoją pracę w Legionie Maryi wykonywali z taką żarliwością i zaangażowaniem jak on.
Na zakończenie Mszy św. zaśpiewaliśmy Hymn Ciebie Boże Wielbimy i Hymn Legionu Maryi. Przy stopniach ołtarza zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. W pobliżu kościoła znajduje się grób Brata Anatola. Pochyliliśmy się nad tym grobem. Odmówiliśmy ulubioną modlitwę brata Koronkę do Bożego Miłosierdzia i Katenę.

Potem odwiedziliśmy jeszcze dom, w którym mieszkał Brat Anatol Kaszczuk. Wszędzie byliśmy bardzo serdecznie przyjmowani przez przyjaciół brata. Na zakończenie pobytu w Szymonowie dostaliśmy w prezencie na dalszą drogę ciasto.

W czasie naszej legionowej pielgrzymki odwiedziliśmy jeszcze:

• Niepokalanów - franciszkański klasztor i sanktuarium Matki Bożej, miejsce działalności Ojca Maksymiliana Kolbe,
  • Gietrzwałd - sanktuarium Królowej Warmii i Mazur, Polskie Lourdes,
  • Św. Lipkę - barokową śliczną bazylikę p.w. ''Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny'',
  • Stoczek Warmiński Klasztorny - sanktuarium Matki Pokoju i miejsce uwięzienia Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego,
  • Głotowo - sanktuarium Najświętszego Sakramentu i Męki Pańskiej.

Pielgrzymka po pięknej ziemi warmińsko – mazurskiej na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci.